Smaller Default Larger

Kontrola zarządcza i szacowanie ryzyka

 Kontrola Zarządcza i szacowanie ryzyka w oświacie

Kontrola zarządcza to temat budzący u dyrektorów gorące dyskusje. Przeraża ilość dokumentów, trudna nomenklatura, trudności w porozumieniu z audytorami, brak jasnej wykładni prawnej i przede wszystkim zagrożenia naruszenia dyscypliny finansów publicznych.  Po naszym szkoleniu wszystko stanie się jasne i na spokojnie będą mogli Państwo zweryfikować swoje działania we własnej placówce. Krok po kroku wyjaśniamy zawiłości kontroli, na przykładach omawiamy wątpliwości, pokazujemy wzory dokumentów i wyjaśniamy co dyrektor powinien zrobić, by audyt wewnętrzny wprowadzenie kontroli uznał za wzorową. Szczególny nacisk kładziemy na określanie i szacowanie ryzyka - temat, który powoduje najwięcej kontrowersji. 

Program szkolenia

 
1.Kto i po co wprowadza kontrolę zarządczą?
2.Standardy kontroli wewnętrznej
3.Realizacja standardów A: Środowisko wewnętrzne
Wartości etyczne. Kodeks etyczny, tworzyć, czy nie? Etyka w pracy placówki oświatowej
Kompetencje zawodowe i zatrudnianie nowych pracowników. Struktura organizacyjna. 
Delegowanie uprawnień, czyli podziel się władzą.
4.Realizacja standardu B: Cele i zarządzanie ryzykiem
Określanie misji oraz celów placówki oświatowej, wykorzystanie koncepcji pracy szkoły przy definiowaniu misji oraz celów placówki. Jak określić rolę nauczycieli, kierownictwa, rodziców i uczniów? Wyznaczanie celów, monitorowanie realizacji.
Identyfikacja ryzyka, B3 Obszary ryzyka jak je skutecznie zidentyfikować? Jak opracować system identyfikacji ryzyka w szkole? Lista kontrolna ryzyk.
Analiza ryzyka, B4 Opisywać czy obliczać jak określić prawdopodobieństwo ryzyka oraz jego skutki? Czym są progi akceptowalności i jak je wyznaczać?
Reakcja na ryzyko, B5 Co by było gdyby?... przykłady właściwej reakcji i konkretnych działań zapobiegawczych w sytuacji zaistnienia ryzyka. Prawidłowe dokumentowanie działań.
5.Realizacja standardu C Mechanizmy kontroli
Dokumentacja kontroli C1, czyli co powinno być w segregatorach.
Nadzór dyrektora C2 - ufaj i kontroluj
Ciągłość działalności C3, czyli jak przez przypadek nie zamknąć placówki, Ochrona zasobów C4, Kontrola finansowa C5.
Systemy informatyczne C6 - bezpieczna szkoła w sieci.
6.Realizacja standardu D Informacja i komunikacja
Bieżąca informacja D1 Ja nie mówię? Ja mówię cały czas.
Komunikacja wewnętrzna D2 i zewnętrzna D3. Nauczyciel, dyrektor, rodzic, kurator, prezydent i naczelnik. Jak rozmawiać z audytorem i organem prowadzącym.
7.Realizacja standardu E Monitorowanie i ocena.
 
Czas trwania: 5 godzin 
Data: do ustalenia
Miejsce : do ustalenia
 
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; 601502002

Nasi Partnerzy